Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto głosuje za Polską

08 lipca 1998 | Świat | JB

Przyjęcie nowych członków: argumenty polityczne kontra ekonomiczne

Kto głosuje za Polską

JęDRZEJ BIELECKI

z brukseli

Niemcy, Francja i Wielka Brytania pod koniec przyszłego roku podejmą decyzję, czy przyjęcie Polski iczterech innych krajów z Europy Wschodniej do Unii Europejskiej będzie miało charakter polityczny, czy też musi być uzależnione przede wszystkim od wypełnienia określonych warunków ekonomicznych iprawnych. Jeśli zwycięży pierwsza koncepcja, to nasz kraj stanie się członkiem UE już zpoczątkiem 2002 r. , jeżeli druga -- przynajmniej cztery lata później. Taki scenariusz nakreślili dla "Rzeczpospolitej" dyplomaci krajów "15".

Koncepcja, wedle której zgoda na członkostwo jest zależna od oceny stanu przygotowań kandydatów, wydaje się na razie zwyciężać. Opowiada się za nią Komisja Europejska, która dba przede wszystkim ozwartość Jednolitego Rynku icałej Unii Europejskiej. Dlatego główny negocjator KE, Klaus van der Pas, powtarza, że przed uzyskaniem członkostwa kandydaci będą musieli przyjąć całe prawo europejskie zbardzo nielicznymi w yjątkami.

Taki scenariusz popierają także kraje południa Europy, dla których jest to doskonały argument, aby odłożyć datę poszerzenia Unii. Im dłużej UE pozostanie w obecnym składzie, tym dłużej Hiszpania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1433

Spis treści
Zamów abonament