Urlopy zaległe
KODEKS PRACY PO ZMIANACH
Urlopy zaległe
Urlop zaległy to taki, który nie został wykorzystany przez pracownika zgodnie z planem urlopów obowiązującym w określonym podmiocie gospodarczym. Art. 168 kodeksu pracy mówi: " Urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego". Przepis ten przeniesiono z poprzedniego kodeksu pracy. Jest on wyraźną dyspozycją dla pracodawcy (a nie dla pracownika) , jednakże wpraktyce najczęściej rozumie się go jako przepis obligujący zarówno pracodawcę, jak i pracownika. Do takiego rozumienia przyczynia się również Państwowa Inspekcja Pracy.
Na co dzień spotykamy się ze zmuszaniem pracowników do wykorzystywania zaległych urlopów do końca pierwszego kwartału. Na przykład w "Serwisie Prawno-Pracowniczym P-P" (z 3 sierpnia 1997 r. ) zamieszczono list czytelników z Białej Podlaskiej, w którym piszą: "Pracodawca wysyła nas przymusowo na urlop wypoczynkowy w każdym roku, twierdząc, że w razie niewykorzystania urlopu wdanym roku, atakże urlopów zaległych, zostaniemy ukarani. Twierdzi także, że pracownicy, którzy nie wykorzystają zaległych urlopów, zostaną ukarani w ten sposób, że urlopy te zostaną im zabrane. Jak jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta