Za wodę i odprowadzanie ścieków
Płaci ten, kto zawarł umowę
Za wodę i odprowadzanie ścieków
Obowiązek zapłaty na rzecz przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki wynika z umowy, która może być zawarta przez czynności dorozumiane. W braku takiej umowy mają zastosowanie przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Takiej odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w uchwale z 5 lutego br. (sygn. III CZP 71/97) podjętej na pytanie prawne sądu wojewódzkiego: czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne dostarczające wodę i odprowadzające ścieki bez zawarcia umowy z odbiorcą może dochodzić zapłaty: bezpośrednio od odbiorcy, czyli najemcy; od właściciela nieruchomości; od administratora nieruchomości, jeśli jest nim lokalne zrzeszenie właścicieli nieruchomości.
Sprawę wytoczyło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Stanisławie D. o zapłatę za wodę zużytą przez jej lokatorów. Do 1996 r. przedsiębiorstwo pobierało opłaty bezpośrednio od lokatorów. W 1996 r. zwróciło się z żądaniem zawarcia umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków z całej posesji do Stanisławy D., która jest jedną z jej współwłaścicielek. Stanisława D. oferty nie przyjęła, mimo to przedsiębiorstwo wystąpiło przeciwko niej do sądu, domagając się zapłaty za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta