Niespokojny żywot piwowarów
- Andrzej Długosz - dyrektor ds. korporacyjnych w Elbrewery Co. Ltd.
- Jolanta Czemiel - dyrektor handlowy Browaru Dojlidy sp. z o.o.
- Adam Brodowski - prezes Małopolskiego Browaru Strzelec SA
- Wiesław Szopiński - prezes Z.P. Brok SA FUZJA ŻYWCA I BREWPOLE: Mniejsze firmy protestują
Niespokojny żywot piwowarów
/teksty/raporty_980729/raporty_a_3-1.F.gif">
Obecnie tworzy się w Polsce największa grupa piwowarska pod auspicjami Heinekena. Holendrzy objęli prawie 10 proc. akcji w spółce Brewpole, która jest właścicielem Elbrewery. W niedalekiej przyszłości ma powstać w kraju jedna firma, która będzie obejmować osiem dużych browarów. W skład nowej firmy wejdą cztery spółki mające łącznie osiem browarów: Elbrewery (browary w Elblągu, Braniewie i Gdańsku), Warka (browar w Warce), Leżajsk (browary w Leżajsku i Łańcucie) oraz Żywiec (browary w Żywcu i Cieszynie).
Obecnie Heineken ma 75 proc. akcji Żywca, a Brewpole (inwestorzy australijscy) 97,3 proc. udziałów w Elbrewery i 86 proc. akcji Leżajska. Brewpole wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na zakup 92,3 proc. akcji browaru Warka. Sprzedającym będzie spółka inwestycyjna Welinvest z siedzibą w Bazylei.
Krok po kroku
Objęcie przez Heinekena 9,6 proc. akcji Brewpole jest wstępem do połączenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta