Co zrobić zdeflacją
GOSPODARKA
Co zrobić zdeflacją
JAN KRZYSZTOF BIELECKI
W listopadzie ubiegłego roku na łamach "Rzeczpospolitej" starałem się podkreślić zagrożenia, wynikające z kryzysu azjatyckiego. Artykuł zawierał swego rodzaju sygnał ostrzegawczy, jeżeli chodzi o możliwe konsekwencje owych wydarzeń dla przyszłego rozwoju gospodarki nie tylko Azji Wschodniej i Środkowej, ale także dla reszty świata. Po niespełna roku potwierdziły się obawy, że słabo udaje się program stymulacji gospodarki, że niektóre kraje regionu azjatyckiego odnotują ujemny wzrost gospodarczy, że "grypa" finansowa nie obędzie się bez dalszych komplikacji, które rozprzestrzenią się dalej, na inne regiony.
Deflacja czy inflacja
O tych konsekwencjach można często przeczytać także w Wielkiej Brytanii. Chociażby ostatnio: potężny holding finansowy HSBC podał półroczne wyniki -- okazało się, iż jego zyski spadły o 14 procent zpowodu konieczności utworzenia rezerw celowych (1, 15 miliarda dolarów) na spodziewane złe kredyty w Azji.
Równocześnie toczy się dyskusja o tym, czy gospodarce światowej grozi deflacja, czyli spadek aktywności gospodarczej, produkcji, sprzedaży, zatrudnienia -- przy spadku ogólnego poziomu cen aktywów, towarów iusług - czy też może inflacja, dobrze znana nam w Polsce.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta