Paragraf drugi
ROZWAŻANIA
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Paragraf drugi
Uczył mnie dość dawno temu jeden ze starszych kolegów, że jeśli chcę bardzo szybko zorientować się w prawdziwej treści przepisu, powinienem przeczytać jego paragraf drugi. W paragrafach pierwszych -- mówił mój znakomity kolega -- zawarte są zasady. Te na ogół są do siebie podobne. Istotne jest natomiast, jak szeroko określone zostały wyjątki od zasad. Tak naprawdę bowiem to wyjątki od zasad wyznaczają rzeczywistą treść prawa. Kolega już dawno nie żyje, aja ciągle łapię się na tym, że zaczynam lekturę kolejnego nie znanego mi jeszcze przepisu od paragrafu drugiego.
Dawniej zresztą paragrafy, w których zawarte były wyjątki od zasad, formułowano bardzo elegancko. Ówcześni legislatorzy zdawali sobie doskonale sprawę, że jeśli treść przepisu nie jest ciekawa, to przynajmniej jego słowne ujęcie powinno być atrakcyjne. Dziś nie mamy jednak zbyt wiele czasu na subtelności. Gdzie np. znaleźć przestępcę, który -- jak opowiadał Sam w "Panu Pickwicku" -- gdy wpadł do domu jakiejś starszej damy iprzypiekał ją ogniem, nie zapominał zaznaczyć: "przykro mi, że robię pani subiekcję". Nie radziłbym sprawdzać na własnej skórze, jak zachowują się współcześni włamywacze.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta