Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia

31 sierpnia 1998 | Prawo | WC

ANALIZA

Co wynika zkodeksu pracy

Gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia

WIKTOR CAJSEL

Pracownik może rozwiązać umowę opracę bez wypowiedzenia zwiny pracodawcy, jeśli ten nie płaci mu wynagrodzenia.

Zgodnie zart. 80 kodeksu pracy: "Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną". Wykonana praca musi być niewadliwa, gdyż zgodnie zart. 82 k. p. "za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje" (wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 1990 r. IPR 246/ 90, niepubl. ). Azatem jeśli pracownik wykonał całość swojej pracy w sposób niewadliwy, to tym samym nabył prawo do otrzymania wynagrodzenia za pracę.

W ynagrodzenie za pracę jest jedną znajważniejszych instytucji prawa pracy, toteż ustawodawca wtrakcie prac nad nowelizacją k. p. (ustawa z 2 lutego 1996 r. ; Dz. U. nr 24, poz. 110) zwrócił na nią szczególną uwagę.

Itak wśród katalogu podstawowych zasad prawa pracy czytamy: "Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracą. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, wszczególności poprzez ustalanie najniższego wynagrodzenia za pracę" (art. 13) . Z faktu, iż jest to wyrażona expressis verbis jedna znaczelnych norm prawa pracy, wynika, że ma ona przenikać cały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1479

Spis treści
Zamów abonament