Wielkie nadzieje i skromne możliwości
EUROREGIONY
Skąd pochodzą środki na finansowanie działalności
Wielkie nadzieje i skromne możliwości
NORBERT TOMKIEWICZ
Najistotniejszą barierą współpracy euroregionalnej jest kwestia finansowania wspólnych przedsięwzięć. Od początku lat 90. wokół granic Polski powstało już 12 euroregionów zudziałem krajowych uczestników. Głównym źródłem ich finansowania są składki członkowskie. Euroregiony starają się czerpać dochody z własnej działalności, ale wciąż ich potrzeby są nieproporcjonalnie większe niż możliwości. Istotną pomoc stanowią niewątpliwie fundusze Unii Europejskiej z programu PHARE CBC. Na razie obejmuje on tylko euroregiony działające na granicy zachodniej ipółnocnej Polski.
Sposoby finansowania euroregionów są zreguły wyraźnie określone wich statutach. Strony porozumienia wramach wzajemnych uzgodnień co do wysokości iformy oraz stosownie do swoich możliwości mają obowiązek współdziałania wfinansowaniu działalności euroregionu. Środki potrzebne do jego funkcjonowania gromadzi się na oddzielnych kontach uczestników porozumienia, pochodzą zaś one głównie ze składek członkowskich, fundacji wspierających, darów itp. Dochody te pozwalają na utrzymanie organów euroregionu (struktur stowarzyszeń, związków komunalnych, sekretariatów oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta