Podniesione pióra
SIERPIEŃ '80
" My dziennikarze polscy oświadczamy "
Podniesione pióra
ANNA WIELOPOLSKA
-- Przed Sierpniem dziennikarze dla mnie byli kolegami milicjantów. Ta sama paczka. Ludzie pracujący wprasie to byli nieumundurowani milicjanci. Przeciwnicy, może nie będący zagrożeniem tak jak milicjanci, którzy przychodzili do mieszkania, rewidowali, zamykali do aresztu. Dziennikarze byli kłamcami. Pisali nieprawdziwe informacje o tych aresztowaniach, rewizjach, zatrzymaniach -- wspomina Krzysztof Wyszkowski. W kwietniu 1978 roku zakładał w Gdańsku Wolne Związki Zawodowe. Dziennikarzem natomiast, jak mówi -- mianował się sam, już wroku 1981, proponując zakłopotanemu Tadeuszowi Mazowieckiemu, i ż obejmie wakujący etat sekretarza redakcji "Tygodnika Solidarność" .
Dziennikarze roku 80 dla Wyszkowskiego to wysoki stopień identyfikacji ze służbą bezpieczeństwa. Ten sam blok. Partia, milicja, media.
Inagle Stocznia, strajk, Krzysztof W yszkowski jest jednym z tych, którzy wpuszczają tam dziennikarzy.
-- Było oczywiste, że na początku towarzyszyli nam tylko zachodni dziennikarze. Wpewnym momencie zaczęli pojawiać się krajowi. W grę mogła wchodzić ich osobista ciekawość tego, co dzieje się w Stoczni, niekoniecznie przyjeżdżali tylko po to, żeby pracować przeciwko nam.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta