Serce do wymiany
MEDYCYNA
Lekarze informują jedynie o 10 proc. zmarłych pacjentów, których narządy nadają się do przeszczepów
Serce do wymiany
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Szpital MSWiA w Warszawie jest trzecim wkraju ośrodkiem (po Zabrzu i Krakowie) , w którym będą wykonywane przeszczepy serca. Rocznie przeprowadza się w Polsce ok. 120 takich zabiegów -- znacznie mniej niż potrzeba. Brak dawców narządów sprawia, że poszukiwane są nowe metody leczenia chorych z ciężką zastoinową niewydolnością krążenia. Niedługo będą stosowane zminiaturyzowane sztuczne serca nowej generacji, zmodyfikowane genetycznie narządy świń oraz przeszczepy komórek mięśni szkieletowych.
Przeszczepy serca wciąż w ywołują wiele kontrowersji. Część lekarzy uważa, że nasza służba zdrowia jest zbyt uboga, by opłacać tak drogie operacje, tym bardziej że pieniędzy brakuje na najpilniejsze potrzeby, np. na mało inwazyjne zabiegi udrożnienia tętnicy wieńcowej (tzw. angioplastyka) . Innego zdania są pacjenci zciężką niewydolnością krążenia i ich rodziny: uważają, że każdy pacjent ma prawo do leczenia, jakim dysponuje współczesna medycyna. Nie ma też pewności, co jest bardziej kosztowne. Niektóre metody terapii, np. transplantacje szpiku kostnego, są jeszcze droższe. W dodatku koszty leczenia nabijają unas jedynie leki isprzęt medyczny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta