Koniec rewolucji, początek stabilizacji
ANALIZA
Wokół książki Łukasza Gołębiewskiego
Koniec rewolucji, początek stabilizacji
PIOTR DOBROłęCKI
Niedawno wydana publikacja Łukasza Gołębiewskiego "Rynek książki w Polsce. Edycja 1998" zpewnością jeszcze nie dotarła do wszystkich, do których jest skierowana, ajuż na jej temat rozgorzała gorąca dyskusja. Autor zapewne nie jest tym zdziwiony, a -- można powiedzieć -- że nawet ją prowokował, nie tylko odwagą iśmiałością niektórych swoich ocen istwierdzanych prawidłowości, ale także przyjętymi metodami oceny rynku książki.
Łukasz Gołębiewski w 1994 roku wszedł przebojem do grona publicystów zajmujących się książką, redagując dodatek do ukazującego się wówczas "Życia Codziennego" zokazji pierwszych targów książki edukacyjnej w W arszawie. Od kilku lat jest dziennikarzem "Rzeczpospolitej". Przede wszystkim jest jednak znany jako analityk rynku książki dokonujący samodzielnie stałych przeglądów sytuacji rynkowej zarówno w sektorze wydawnictw, jak idystrybucji książki. Niektórzy wręcz twierdzą, że Łukasz Gołębiewski sam stworzył własny "instytut książkologii" zastępujący niewydolne instytucje państwowe iprywatne. Sam jednak nie jest typem klasycznego badacza bibliotecznego, co zresztą wielu uważa za jego wadę. Od stereotypowego naukowca wyróżnia go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta