Tego nasza rodaczka nie przewidziała
ATOMISTYKA
W sto lat po odkryciu polonu iradu
Tego nasza rodaczka nie przewidziała
KRYSTYNA FOROWICZ
Sto lat minęło od czasu, gdy nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie rozpoczęli badania nad odkrytym w 1896 r. przez Henri Becquerela niewidzialnym promieniowaniem emitowanym przez sole uranu. Efektem i ch prac było odkrycie pierwszych pierwiastków radioaktywnych Dziś wiemy, że Maria i Piotr Curie zbudowali fundamenty pod wzniesienie gmachu nowej dyscypliny nauki - promieniotwórczości, zapoczątkowali erę atomu.
W czwartek rozpoczyna się w Warszawie 4-dniowa (17-20 września) międzynarodowa konferencja "Odkrycie polonu iradu - konsekwencje naukowe ifilozoficzne. Korzyści izagrożenia dla ludzkości". Wśrodę przybyli do Polski laureaci Nagrody Nobla ipolscy uczeni zasadzą drzewa w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Powstanie Aleja Stulecia Odkrycia Polonu i Radu.
Jak się zaczęło. ..
Rok 1895. Wilhelm Roentgen 50-letni prof. fizyki irektor uniwersytetu w Warzburgu odkrył promieniowanie X, fale elektromagnetyczne, bardzo krótkie owielkiej przenikliwości. Pod koniec roku przedstawił światu dokładny opis swych badań, w tym, słynną do dziś kliszę - prześwietlenie ręki swojej żony. Nie potrafił określić natury tego promieniowania, ale zyskał sławę iw 1901 r. Nagrodę Nobla. W USA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta