Stopniowa liberalizacja
Dziewięć miesięcy istnienia
Stopniowa liberalizacja
Prawie dziewięć miesięcy działania Rady Polityki Pieniężnej udowodniły przede wszystkim, że jest ona konsekwentna. W tym czasie RPP obniżyła podstawowe stopy procentowe o 3 pkt. proc. Ostatnia decyzja o obniżeniu stopy interwencyjnej wzbudziła jednak pewne kontrowersje, gdyż podjęto ją w sytuacji, gdy pojawiła się groźba światowego kryzysu. Wiele wskazuje, że rada chce prowadzić bardziej liberalną politykę, niż robiło to wcześniej kierownictwo NBP.
Według nieoficjalnych informacji, w czasie ostatniego głosowania (9 września) w sprawie obniżenia stopy interwencyjnej przeciwna takiemu posunięciu była tylko Hanna Gronkiewicz-Waltz -- prezes NBP, a zarazem członek rady. Z innych nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że kwestia obniżenia stóp była dyskutowana również na posiedzeniu rady w sierpniu br. Jednak wówczas pomysł ten nie znalazł wystarczającej liczby zwolenników. Na pełną ocenę skutków decyzji RPP przyjdzie jeszcze poczekać. W większości przypadków ujawnią się one dopiero w przyszłym roku.
Stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej dwa razy zdecydowała o obniżeniu podstawowych stóp procentowych: najpierw w maju, o 1 pkt. proc. , a potem w lipcu -- o 2 pkt. Teoretycznie nie oznaczało to jednak poluzowywania polityki pieniężnej. Inflacja w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta