Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe problemy, nowe role

26 października 1998 | Publicystyka, Opinie | JF

POWYBORCZE

REFLEKSJE

Nowe problemy, nowe role

JAROSłAW FLIS Podobieństwa między niemiecką i polską sceną polityczną stają się coraz bardziej uderzające. Choć ciągle wiele różni AWS od CDU, a SLD od SPD, to jednak mamy dwa główne ugrupowania, jedno konserwatywne, drugie lewicowe oraz liberalne centrum. Samorządowysprawdzian utwierdził ujawnioną rok temu tendencję, rozwiewając wątpliwości, czy nie jest to aby tylko chwilowy kaprys politycznego kalejdoskopu.

Ugruntowanie się podziałów stawia przed polskimi ugrupowaniami problem w yboru pól rywalizacji.

Rycerze i giermkowie

Tym, co odróżnia polską scenę polityczną od niemieckiej, nie jest bynajmniej agresywność. Niemieckie partie atakują się z co najmniej taką samą zawziętością jak polskie. Różnica polega jednak na tym, że tam nie wszyscy walczą z wszystkimi. Walka wyborcza przypomina raczej pojedynek rycerzy i giermków -- dwa oddzielne starcia, na dwóch różnych poziomach. SPD nie uważa FDP za przeciwnika godnego polemiki. W kampanii CDU Zieloni pojawiają się najwyżej jako straszak -- patrzcie, jakiego oni mają okropnego giermka. Dzięki temu odpowiedzialność za rządzenie określona jest jednoznacznie. Nikomu nie przyjdzie do głowy, by wysyłać do wyborców komunikat: ileż to byśmy zrobili, gdyby nie ten nasz koalicjant....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1527

Spis treści
Zamów abonament