Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laboratorium i polityka

26 października 1998 | Nauka i Technika | KK

Znaczenie nauki we współczesnym świecie

Laboratorium i polityka

Pojęcie Trzeciego Świata kształtowało się w latach 60. i 70. Niepodległemu światu przybyło wówczas wiele nowych państw postkolonialnych. Od tamtych wolnościowych przemian upływa trzecia dekada. Pojęcie Trzeciego Świata zastąpiono eufemistycznym, ale delikatniejszym terminem: "kraje rozwijające się". Nie wnikając wistotę i zakres ich niepodległości, są one bez wątpienia rynkami zbytu dla produktów i usług krajów rozwiniętych, nie zaś ich partnerami czy konkurentami. Dlaczego, mimo "rozwoju" trwającego już tyle lat, ostatecznie nie zdołały się rozwinąć?

Kwadraturakoła

Powód -- tak to niestety wygląda z perspektywy już dziesięcioleci -- jest taki, że państwa te nie zdołały uzyskać rzeczywistej niezależności politycznej, tej zaś nie osiągnęły, bowiem nie dopracowały się niezależności gospodarczej i militarnej -- do czego z kolei zabrakło im fundamentu w postaci własnych badań naukowych. We współczesnym, cywilizowanym, rozwiniętym technologicznie świecie, nauka jako całość -- badania podstawowe i stosowane -- są elementem rudymentarnym, zarówno dla bytu państwowego, jak i dobrobytu obywateli.

Na zlecenie UNESCO, eksperci z indyjskiego Państwowego Instytutu Nauki oraz z francuskiego Instytutu Badań Naukowych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1527

Spis treści
Zamów abonament