Popyt niedoskonały
Różnice w podejściu do wyceny akcji BPH
Popyt niedoskonały
W świetle podpisanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa umowy o sprzedaży akcji Banku Przemysłowo-Handlowego SA, można stwierdzić, iż w realiach polskiego rynku kapitałowego pojawiły się paradoksalne dwa rodzaje wyceny akcji.
Pierwsza z nich to aktualny kurs giełdowy, gdzie nawet kilkuprocentowe różnice pomiędzy fixingiem oraz notowaniami ciągłymi można uznać za zupełnie nieistotne.
Drugi rodzaj wyceny to cena "transakcyjna", czyli w przypadku BPH SA cena sprzedaży domniemanego pakietu akcji. Zważywszy, że w obu przypadkach mamy do czynienia z faktycznym zderzeniem popytu z podażą, możemy tu mówić o podwójnej, diamentarnie różnej wycenie rynkowej takich samych akcji tej samej spółki.
Pomimo faktu, iż pewne rozbieżności w wycenie akcji tej samej spółki są sprawą dość powszednią, obserwując choćby różnice w cenie pomiędzy fixingiem a ceną w transakcjach pakietowych, to jednak tak istotna różnica w cenie budzi co najmniej duże zastanowienie. Rozbieżność między kursem giełdowym na poziomie około 200 zł, a ceną transakcji -- 480 zł za akcje, świadczyć może najwyraźniej o niesłychanej determinacji sprzedających przy tak niskim (w stosunku do ceny transakcji) poziomie kursu. Można przypuszczać, iż owa determinacja ukierunkowana była przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta