Wbrew pozorom, mamy takżekorzyści
Domingo Cavallo, były minister finansów i były szef banku centralnego Argentyny
Wbrew pozorom, mamy takżekorzyści
Kryzys finansowy, który rozpoczął się rok temu w Azji, apogłębił w sierpniu br. z powodu załamania systemu finansów w Rosji, ma także dobre strony -- uważa Domingo Cavallo, były minister finansów i szef banku centralnego Argentyny. Wymienia powołanie specjalnego wielomiliardowego funduszu, z którego będą mogły korzystać kraje prowadzące zdyscyplinowaną politykę, a mimo to zagrożone załamaniem finansów. Korzystne było i to, że w wyniku kryzysu ucierpiały również firmy najbogatszych krajów świata, więc w ratowanie gospodarki przed ogólną recesją musiały włączyć się państwa G 7. Dla Polski wniosek jest jeden -- powiedział Domingo Cavallo w rozmowie z "Rzeczpospolitą" -- jak najszybciej powinna włączyć się do strefy euro. To zawór bezpieczeństwa chroniący przed niekorzystnymi efektami z zewnątrz.
Obecny kryzys okazał się znacznie groźniejszy, niż trwająca od ponad roku zapaść gospodarcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej -- uważa Domingo Cavallo. Inwestorzy obawiają się ryzyka nie tylko przy kredytowaniu firm z krajów rynków wschodzących, ale również przedsięwzięć firm ze Stanów Zjednoczonych zaangażowanych w tych rejonach.
Ale miało to swoje dobre strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta