Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 listopada 1998 | Publicystyka, Opinie | NC

LISTY

Informacje

Stare portfele

Pan Józef Ciesielski w liście "Podwojenie zamożności Polaków -- hasła i ich rozumienie" ("Rz" 197, 24. 08. 1998 r. ) słusznie przewiduje powrót do tworzenia się starych portfeli emerytów. Wypada tylko stwierdzić, że proces ich tworzenia uruchomiła z dniem 1 stycznia 1997 roku właśnie znowelizowana ustawa waloryzacyjna. Syndrom starego portfela wynika z braku logicznego związku między sposobem waloryzacji a sposobem obliczania należnej emerytury. Świadczenie pracownika przechodzącego na emeryturę obejmuje dobrodziejstwa wzrostu płac, ale tylko do momentu przejścia na emeryturę.

Pozostałoby jeszcze do ustalenia, a właściwie przypomnienia, komu to emeryci "zawdzięczają" dyskryminację w uczestnictwie w podwojeniu zamożności Polaków rysującym się w obietnicach wicepremiera Leszka Balcerowicza. Pomysłodawcąirealizatorem ustaw waloryzacyjnej i budżetowej na 1997 rok nie była jakaś skrajnie liberalna prawica w rodzaju UPR, ani tym bardziej UW z Leszkiem Balcerowiczem, lecz miłościwie nam panująca podczas poprzedniej kadencji w Sejmie koalicja SLD -- PSL, która ustawy te opracowała i uchwaliła.

Wobec znacznej rozbieżności między wskaźnikiem waloryzacji a wskaźnikiem inflacji w 1997 roku emeryci mają prawo oczekiwać wyjaśnienia od głównego twórcy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1535

Spis treści
Zamów abonament