Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medal za myślenie (ciężkie)

03 listopada 1998 | Nauka i Technika | KF

ŚRODOWISKO

W Polsce samochody emitują rocznie ponad tysiąc ton związków ołowiu do atmosfery

Medal za myślenie (ciężkie)

KRYSTYNA FOROWICZ

Miejski pył uliczny może zawierać ponad 2000 mg ołowiu w 1 kg. Znane są przypadki z amerykańskich miast, że w godzinach szczytu stężenie ołowiu w powietrzu osiągało 40 mikrogramów w msześc. , czyli było go tysiąckrotnie więcej niż w warunkach naturalnych. U "dzieci ulic" z biednych dzielnic miast amerykańskich wykryto 40--60 mikrogramów tego metalu w 100 ml krwi. Wykazują też często niedorozwój umysłowy, są apatyczne, źle się czują.

Normy bardziej restrykcyjne

Ołów wciąż budzi zagrożenie, bo nawet w najmniejszych dawkach oddziałuje toksycznie na organizm. Świat w okresie zaledwie 30 lat kilkakrotnie zaostrzał dopuszczalne wartości stężeń tego metalu w krwi dzieci. W końcu lat 60. było to 40 mikrogramów w decylitrze (1/ 10 litra) krwi. W latach 70. i 80. -- 20 mikrogramów, aod 1991 r. -- 10. Już dziś, zaledwie w kilka lat po ostatniej decyzji Światowej Organizacji Zdrowia, otwarcie mówi się o konieczności dalszego obniżenia dopuszczalnego poziomu. W Polsce planuje się przyjąć jako górną granicę 8 mikrogramów ołowiu w decylitrze krwi (Pb/ dl) .

Pierwsze efekty toksyczności ołowiu u dzieci naukowcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1535

Spis treści
Zamów abonament