Nie będzie patentu na klonowanie człowieka
DYREKTYWA
Ochrona prawna wynalazków biotechnologicznych
Nie będzie patentu na klonowanie człowieka
CEZARY MIK
Biotechnologia, choćby ze względu na klonowanie czy modyfikacje genetyczne organizmów, budzi sporo emocji. Znalazła się także w kręgu zainteresowania Unii Europejskiej, czego wyrazem jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 6 lipca 1998 r. o ochronie prawnej wynalazków biotechnologicznych (Official Journal of the European Communities z 30 lipca 1998 r. , L 213) .
Dyrektywa reguluje zwłaszcza zdolność patentową, zakres ochrony oraz zasady składowania i dostępu do materiału biologicznego. Na początku w prowadza zasadę, iż państwa członkowskie mają chronić wynalazki biotechnologiczne w swym prawie krajowym. Jeśli już to czynią, muszą dostosować własne prawo patentowe do dyrektywy.
Opatentowaniu podlegają (art. 3) wynalazki nowe (inventive step) i nadające się do zastosowania przemysłowego, choćby dotyczyły produktu składającego się lub zawierającego materiał biologiczny, albo metody produkowania, przetwarzania lub używania materiału biologicznego; jest nim każdy materiał zawierający informacje genetyczne i zdolny do autoreprodukcji lub reprodukcji w systemie biologicznym. Opatentowany może być także materiał biologiczny wyizolowany z naturalnego środowiska lub produkowany w procesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta