Kolejny problem interpretacyjny
KODEKSY KARNE
Zastępcza kara pozbawienia wolności
Kolejny problem interpretacyjny
Jednym z problemów interpretacyjnych, przed którym stanęły sądy po wejściu w życie nowych kodyfikacji karnych, jest sposób wykonywania i ewentualny zakres modyfikacji orzeczeń o zastępczej karze pozbawienia wolności wymierzonej w razie nieuiszczenia grzywny w terminie, w wyrokach wydanych przed wejściem w życie nowych kodeksów.
Poprzedni kodeks karny wykonawczy przewidywał możliwość odbywania przez skazanego zastępczej kary pozbawienia wolności w w ymiarze do trzech lat. Teraz górna jej granica (art. 46 § 1) nie może przekraczać dwunastu miesięcy. Orzekanie zastępczej kary pozbawienia wolności ograniczono nie tylko jej wymiarem, ale również możliwością zamiany grzywny na pracę społecznie użyteczną lub odroczenia ściągnięcia grzywny albo rozłożenia jej na raty, a nawet -- w szczególnie uzasadnionych wypadkach -- umorzenia w całości lub części.
Cel tych zmian jest oczywisty: jak najdalej idące ograniczenie w praktyce zamiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta