Ratunek dla górnictwa
Jak wspierać oszczędzanie energii
Ratunek dla górnictwa
Prawne podstawy wielkiej reformy górnictwa iudział państwa we wspieraniu inwestycji prowadzących do oszczędności energii -- te dwa tematy zdominowały środowe obrady Sejmu. Posłowie uchwalili też przedyskutowaną na poprzednim posiedzeniu ustawę umożliwiającą wejście na Polski rynek zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych. Będą one mogły tu działać pod warunkiem przestrzegania zasady wzajemności. Sejm wbrew stanowisku PSL i SLD przyjął przedstawioną w ubiegłym tygodniu informację o sytuacji przemysłu zbrojeniowego.
Projekt ustawy oreformie górnictwa wzbudza silne emocje. Dotyczą one zwłaszcza postanowień o redukcji zatrudnienia w górnictwie, a przede wszystkim przepisu o zamrożeniu płac.
W myśl koncepcji rządowej miałyby one rosnąć jedynie do wysokości inflacji bądź wskaźnika ustalonego w Komisji Trójstronnej. To ostatnie rozwiązanie wchodziłoby w grę tylko wtedy, gdy spółka węglowa osiąga dodatni wynik finansowy. Związkowcy i autorzy jednego z wniosków mniejszości domagają się jednak, aby płace górnicze rosły tak, jak podyktuje Komisja Trójstronna, niezależnie od wyników finansowych kopalń.
Jan Szlązak, wiceminister gospodarki, tłumaczył, że zamrożenie płac jest konieczne, bowiem przepisy umożliwiają podwyższanie wynagrodzeń ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta