Damy i chłopki
Damy i chłopki
"Ruda" - portret Aty Zakrzewskiej, 1899 r.
Teodor Axentowicz, najwybitniejszy portrecista dam belle époque, miał szczęście do słynnych modelek, ustosunkowanych klientów i wybitnych przyjaciół. Pozowała mu Sara Bernhard, legendarna gwiazda sceny. Malował arystokratki ze starych, zasłużonych rodzin - panny Radziwiłłówny, Czartoryskie, Potockie, Zamoyskie. Jego prace cenili cesarz Franciszek Józef i arcyksiążę Stefan Karol Habsburg. Paul Valery, zachwycony jego portretami, poświęcił mu poemat.
W 1929 roku Axentowicz, uważany za największy autorytet i znawcę kobiecych wdzięków, pełnił funkcje jurora w konkursie na Miss Zakopanego. Sukcesy zawdzięczał też cechom charakteru. Potrafił wyczuć ducha czasów, utrafić w gust odbiorców, zręcznie nawiązywać kontakty, dyskontować zawarte znajomości. Po prostu - umiał zamienić się we własnego menedżera.
W salonie państwa Axentowiczów spotykała się towarzyska śmietanka Krakowa. Bywali tu arystokraci, ziemianie, szacowni obywatele i najwybitniejsi twórcy epoki. Epoki, do której tak chętnie dziś wracamy - fin de siecle'u.
Klimat przełomu XIX i XX wieku, a także atmosferę domu Axentowiczów przypomina wystawa otwierana jutro w krakowskim Muzeum Narodowym. Dorobek artystyczny Teodora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta