Aleksander Kraushar
LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH
Aleksander Kraushar
Jeśli Józef Ignacy Kraszewski był najpłodniejszym pisarzem polskim, to wśród pisarzy prawniczych na takie miano zasługuje jego bliski znajomy mecenas Aleksander Kraushar. Dość powiedzieć, że jego twórczość prawnicza, historyczna, poetycka i varsavianistyczna obejmuje około 500 prac, rozpraw, studiów, wierszy oraz większych artykułów drukowanych w rozmaitych czasopismach. Prawnik, wychowanek Szkoły Głównej Warszawskiej, powstaniec 1863 r. , wieloletni członek palestry warszawskiej, z zamiłowania historyk i kronikarz, był wielkim patriotą, społecznikiem i propagatorem pracy organicznej, członkiem wielu towarzystw naukowych. Pozostawił po sobie cenną spuściznę.
Aleksander Kraushar urodził się 17 stycznia 1843 r. w Warszawie, w średnio zamożnej rodzinie żydowskiej. Ojciec Herman był agentem przysięgłym giełdy warszawskiej. Ukończył gimnazjum realne w Warszawie. Już w tym okresie należał do kółek samokształceniowych i zaczął pisać wiersze. W 1862 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Szkoły Głównej. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 r. zgłosił się, jak wielu innych studentów, na ochotnika do oddziału. Współpracował z agendami Rządu Narodowego, wchodził w skład redakcji dzienników "Prawda" i "Niepodległość". Był też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta