Informacje
Informacje
15
NR 159 (3808) 11 lipca 1994 PRAWO CO DNIA
Walka o Wedel
* Czy będzie rewizja nadzwyczajna * Opinie profesorów prawa
Chłodnym okiem
Prof. Poźniak-Niedzielska UMCS Lublin
Sprawa firmy "Wedel" ma charakter precedensowy i z tego względu zasługuje na szczególną uwagę wymiaru sprawiedliwości.
Poza ściśle jurydycznym aspektem ma ona bowiem również pewien wymiar ogólny, dotykający przebiegu procesów nacjonalizacyjnych i reprywatyzacyjnych w naszym kraju, a także określony wymiar "prywatny", dotykający zainteresowanych rozstrzygnięciem konkretnych osób. Jest to zatem konfrontacja różnych racji, z których żadna nie powinna być pominięta.
Spadkobiercy Emila Wedla wnoszą o zaniechanie używania nazwiska E. Wedel jako firmy spółki, pragnąc -- jak sądzę -- uzyskać w wyniku procesu przede wszystkim pewną rekompensatę za odebrane bez odszkodowania ich przodkom mienie, którego część stanowiło prawo do firmy.
W aktualnym stanie prawnym zadośćuczynienie tym zrozumiałym przecież pragnieniom nie jest właściwie możliwe ze względu na brak ustawy reprywatyzacyjnej.
Czy jednak byłoby słuszne, gdyby "ofiarą" tego stanu rzeczy stała się firma "E. Wedel",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)