Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec z przeziębieniami

19 grudnia 1998 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Biotechnologia pomoże zwalczyć katar

Koniec z przeziębieniami

W Anglii rozpoczęły się próby z pierwszym uniwersalnym lekiem na katar i przeziębienia, opracowanym przez kalifornijską firmę biotechnologiczną Agouron. Nikomu dotąd nie udało się opracować takiego środka, ale przedstawiciele firmy są pełni optymizmu. Twierdzą, że już wiosną przyszłego roku rozpocznie się w USA druga faza badań -- tzw. przedrejestracyjna.

Preparat blokuje proteazę 3 C, enzym, bez którego nie mogą się rozmnażać rhinowirusy -- zarazki najczęściej wywołujące przeziębienia. Działa zatem podobnie, jak niektóre farmaceutyki na AIDS, nazywane inhibitorami proteazy. Na szczęście, kataru nie trzeba będzie leczyć kilkoma lekami, tak jak nabytego syndromu braku odporności. Prawdopodobnie wystarczy użycie tylko jednego z nich, jeśli faktycznie okaże się, że jest skuteczny.

Badania laboratoryjne wykazały, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1575

Spis treści
Zamów abonament