Reguły dla połączonego świata
Reguły dla połączonego świata
WALTER WRISTON
Słyszymy bardzo dużo o "nowej gospodarce" opartej na połączeniach sieciowych i globalizacji. Czy ta "nowa gospodarka" jest rzeczywiście nowa czy też są to te same co dawniej zjawiska, tyle że uzupełnione o kilka nowości?
Świat zmienił się fundamentalnie. Tym, co zmieniło się najpierw -- i co wciąż się zmienia -- jest samo tempo przemian. Upłynęło 40 lat, zanim radio zdobyło 5 mln słuchaczy w Ameryce. 13 lat potrzebowała telewizja, aby uzyskać taką samą liczbę widzów. Wystarczyły 4 lata, aby World Wide Web (WWW) zdobyła 50 mln użytkowników, których liczba zwiększa się o 1000 proc. każdego roku. Niepisanej regule, że szybkość iliczba tranzystorów podwaja się co 18 miesięcy, towarzyszą teraz oczekiwania, iż całkowita szerokość pasma światowych systemów komunikacyjnych będzie zwiększała się trzykrotnie co 12 miesięcy. W miarę tego rozwoju koszt przekazu informacji będzie się zbliżał do zera.
Choć ta nie spotykana w historii szybkość zmian sprawia, że uogólnienia są bardziej ryzykowne niż zwykle, można bez większego ryzyka stwierdzić, że jedną z podstawowych zmian, jakie zaszły w świecie, jest sposób tworzenia bogactwa. Kiedy tak się dzieje, dawnym klasom rządzącym trudno uświadomić sobie, że są już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta