Cztery pępki
Cztery pępki
/teksty/magazyn_990107/magazyn_a_4-15.F.gif">
Zapętlone są losy Europy Środkowej. I wiele jest jej środków, choć wydawałoby się, że powinien być jeden. Odnaleźliśmy cztery: w podbiałostockiej Suchowoli, we wsi Bernotai pod Wilnem, w Kremnickich Baniach na Słowacji i na granicy czesko-niemieckiej, na górze Tillenberg/Dylen. Każdy z nich ma jakieś podstawy. Jeśli nie naukowe, to utrwalone w legendzie przekazywanej z pokolenia na pokolenie, emocjonalnie równie ważne.
Ile środków ma Europa? Tylko cztery? Meinhard K?stler, 51-letni nauczyciel fizyki i dyrektor szkoły podstawowej w bawarskim M?hring, nie objawia najmniejszego zaskoczenia. Sam przed czternastu laty wmurował na górze Hohen Haues słup z flossenburskiego granitu z napisem: "Mittel - Punkt Europas" (Centrum Europy).
- Wszystkie te punkty mogą być środkami Europy w zależności od tego, jak definiuje się granice kontynentu - przekonuje litewski geograf, doc. Ricardas Baubinas.
- Nie oddamy środka Europy - mówi burmistrz Suchowoli mgr inż. Jerzy Omielan.
Wszystkie leżą na skraju kultur, religii, narodowości, obyczajów, biedy i bogactwa. W tyglu doświadczeń postkomunistycznych krajów lub ich sąsiadów. Ale największe znaczenie do posiadania "środka Europy" przywiązują kraje, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta