Moja głowa jest moją biblioteką
Moja głowa jest moją biblioteką
FOT. (C) ROBERT KOWALEWSKI/AGENCJA GAZETA
Historyk literatury i kultury polskiej. Pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i tam prowadzi seminarium dla studentów i doktorantów. Jej pasją jest romantyzm, opublikowała między innymi "Gorączkę romantyczną", "Wobec zła" i "Życie pośmiertne Konrada Wallenroda". Właśnie ukazała się jej najnowsza książka, napisana wspólnie z Marią Żmigrodzką, "Lata nauki i wędrówki Wilhelma Meistra".
Już w przedpokoju można utknąć wśród stosów książek, w pokojach trzeba poruszać się po ścieżkach wydrążonych między piramidami książek. Jak się pani w tym odnajduje, ma pani coś w rodzaju "książkowej" mapy mieszkania?
- Wyznaczyłam w mieszkaniu literackie rejony. W przedpokoju wpada się wprost na krytykę literacką i historię malarstwa. Mniejszy pokój jest tak zwany romantyczny. Zgromadziłam w nim wszystko, co dotyczy romantyzmu nie tylko polskiego, ale także niemieckiego, angielskiego, francuskiego. Tam trzymam literaturę ezoteryczną i okultystyczną, bo, jak wiadomo, to bardzo interesowało romantyków. Stworzyłam taki swój kącik mistyczno-ezoteryczny.
To miejsce wygląda tak, jak sobie wyobraziłam po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta