Przyczyny protestów wsi
ROLNICTWO
Ziemia usuwa się chłopu spod nóg
Przyczyny protestów wsi
EDMUND SZ OT
Widowiskowa i uciążliwa dla obywateli "rebelia" rolników zmusza do przyjrzenia się zasadności chłopskiego protestu, którego determinacja przeszła wszelkie oczekiwania. Nie oczekiwał jej zwłaszcza rząd, bo dla poważnych ekonomistów nie była ona zaskoczeniem. Ich zdaniem należało się liczyć z tak masowymi demonstracjami ze strony polskiej wsi, gdyż - według zgodnej opinii ekonomistów - to właśnie wieś poniosła główny ciężar transformacji ustrojowej, walki z inflacją czy zmian mechanizmów gospodarczych w państwie.
Nie ulega wątpliwości, że koszty naprawiania Polski rozłożone zostały nierównomiernie. W przypadku wsi do problemów ekonomicznych dołączyły kwestie społeczne i kulturowe, i skutek był taki, że -- jak określił to jeden z ekonomistów -- "polskim chłopom ziemia zaczęła się usuwać spod nóg".
Dwa szoki
Zdaniem prof. Franciszka Tomczaka ze Szkoły Głównej Handlowej, polski rolnik przeżywa obecnie równocześnie szok teraźniejszości i szok przyszłości. Pierwszy polega na nieumiejętności dostosowania się do surowych wymagań rynku, drugi wynika z obaw o los polskiego rolnictwa w zintegrowanej Europie. Ocenia się, że 60 -- 70...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta