Elastyczne, praktyczne, korzystne dla wierzyciela i dłużnika
Przewłaszczenie na z abezpieczenie, czyli powiernicza czynność prawna
Elastyczne, praktyczne, korzystne dla wierzyciela i dłużnika
PIOTR RADOMSKI Główną zaletą coraz powszechniej stosowanej umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie jest jej duża elastyczność oraz uzyskanie zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika korzyści niemożliwych do osiągnięcia przy innych sposobach zabezpieczenia wierzytelności.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest najczęściej stosowaną czynnością powierniczą. I choć nasze prawo ich nie wyróżnia, to judykatura i literatura trafnie dopuszczają funkcjonowanie umów powierniczych. Wyodrębniły się one w praktyce obrotu na podstawie art. 531
1
kodeksu cywilnego, czyli zasady swobody umów.
Umowa powiernicza polega na tym, że osoba, która w drodze umowy nabywa pewne prawo, zobowiązuje się wobec swego kontrahenta nie wykorzystywać tego prawa w całej pełni, lecz jedynie w zakresie określonym wumowie. Osobę uzyskującą prawo uważa się za powiernika, gdyż powierza się jej prawo, zawierzając jej, że swojej pozycji prawnej nie nadużyje.
Dopuszczalność stosowania przewłaszczenia na zabezpieczenie, czyli umowy nienazwanej, budziła wiele emocji wokresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej. Wobec wykorzystywania jej w praktyce gospodarczej Sąd Najwyższy wskładzie całej Izby Cywilnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta