Powszechne Towarzystwa Emerytalne - Wizytówki prezesów
Drugi filar
Powszechne Towarzystwa Emerytalne
/teksty/raporty_990216/raporty_a_5-1.F.gif">
Drugi filar reformy emerytalnej, to drugie źródło uzyskiwania emerytur w nowym systemie zabezpieczenia społecznego. Funkcjonuje on w formie prywatnych otwartych funduszy emerytalnych zarządzanych przez powszechne towarzystwa emerytalne. Dla osób poniżej 30 lat udział w tym filarze jest obowiązkowy, dla osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia - dobrowolny, dla osób powyżej 50 roku życia - niedostępny.
Od ponad pół roku powstają powszechne towarzystwa emerytalne - spółki akcyjne, które będą działały za zezwoleniem Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Każde z nich ma utworzyć otwarty fundusz emerytalny (OFE) i zarządzać nim. Do funduszu przekazywane są składki pracowników na indywidualne rachunki. OFE gromadzi i lokuje środki pieniężne z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.
Wszystko wskazuje na to, że początkowo będzie działać w Polsce ok. 20 powszechnych towarzystw emerytalnych. W ich tworzenie zaangażowały się największe polskie banki i firmy ubezpieczeniowe. Akcjonariuszami niektórych towarzystw zostało kilka zagranicznych, znanych już na polskim rynku instytucji działających w sektorze finansowym. Ponadto pojawiły się firmy mało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta