Ważne dla tych po pięćdziesiątce
REFORMA EMERYTALNA
Zawiłości przepisów wyjaśnia Teresa Guzelf, główny specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego
Ważne dla tych po pięćdziesiątce
Dla osób, które ukończyły 50 lat, zachowano stary, ale poprawiony system emerytalny. Poświęćmy dziś u wagę zmianom obejmującym obecnych emerytów i rencistów oraz osoby, które przejdą na emeryturę na starych zasadach.
Jest ich kilka. Najważniejsza, według mnie, dotyczy podstawy wymiaru emerytury. Wymierzamy ją, jak wiadomo, na podstawie zarobków z dziesięciu kolejnych lat przypadających po 1980 r. Sejm powiedział, że oprócz tego, fakultatywnie, możemy zgłosić do podstawy także zarobki z lat niekolejnych, wyjętych zcałego życia zawodowego, ale wtedy trzeba zgłosić ich dwadzieścia. Ten przepis dotyczy nie tylko osób, które dopiero wystąpią o emeryturę, ale jest też podstawą do przeliczania świadczeń już przyznanych. Jeśli więc ktoś ma dokumenty z lat, w których lepiej zarabiał niż w o kresie, z którego obliczono jego emeryturę, może zgłosić do ZUS wniosek oponowne obliczenia świadczenia z dwudziestu lat wybranych z całego życia zawodowego. Nie muszą to być lata kolejne.
Te zarobki zodległej przeszłości zostaną stosownie zwaloryzowane?
Naturalnie.
Jedną z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta