Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczniejsze polisy

25 lipca 1994 | Ekonomia | AB

Nowelizacja prawa ubezpieczeniowego

Bezpieczniejsze polisy

Dziś przedstawiamy kolejne wybrane propozycje zmian, zawarte w projekcie nowelizacji prawa ubezpieczeniowego. Dokument ten rozesłany został do zaopiniowania przez zainteresowane instytucje. Jego tekst wypracowano na posiedzeniach sejmowej podkomisji. Obejmuje on również przepisy z projektu rządowego, przesłanego w listopadzie ubiegłego roku do Sejmu.

Wymogi kapitałowe i akcjonariusze

Podwyższone miałyby być wymogi kapitałowe stawiane towarzystwom ubezpieczeniowym działającym w formie spółki akcyjnej. Ustalono, że najniższy kapitał akcyjny byłby na poziomie minimalnego kapitału gwarancyjnego (wynoszącego obecnie od 5 do 20 mld zł, w zależności od grup ubezpieczeń, które prowadzi dane towarzystwo) .

Proponuje się również wprowadzenie obowiązku opłacania kapitału akcyjnego w całości przed zarejestrowaniem spółki. W przypadku, gdy nie przekracza on ustalonego minimu -- obowiązuje zakaz wnoszenia go w formie wkładów niepieniężnych (aportów) .

Projekt określa również progi głosów na walnym zgromadzeniu towarzystwa, przekroczenie których (przez nabycie dodatkowych akcji) może się odbyć jedynie za zgodą nadzoru ubezpieczeniowego. Progi te wynoszą 25, 33, 50, 66 oraz 75 procent głosów.

Organ nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 226

Spis treści
Zamów abonament