Szczyt w Berlinie na wagę złota
UNIA EUROPEJSKA
Porozumienie równa się 25 mld euro darowizn dla Polski
Szczyt w Berlinie na wagę złota
Berlińskiespotkanie powinno zakończyć się przyjęciem kompleksowej reformy finansów Unii Europejskiej -- Agendy 2000, która zarezerwuje dla naszego kraju ok. 25 mld euro darowizn w latach 2000-2006. Ugodaotworzy drogę do szybkiego poszerzenia UE i pozwoli precyzyjnie ocenić, jakie byłyby korzyści członkostwa dla naszego kraju.
Kraje "15" negocjują już 20 miesięcy warty 600 mld euro (2, 6 bln zł) pakiet Agendy 2000. Osiągnięcie ostatecznego porozumienia w Berlinie będzie trudne. Bogata północ i biedne południe UE nadal różnią się o ok. 40 mld euro co do wielkości funduszy strukturalnych w nadchodzących latach. Większość rządów chce zmniejszyć o 7 mld euro w latach 2000-2007 koszty uzgodnionej 11 marca reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) . Z kolei Niemcy, Szwecja, Austria i Holandia walczą o zredukowanie ich nieproporcjonalnie dużych składek do budżetu Unii Europejskiej.
Mimo wszystko ugoda w Berlinie jest bardzo prawdopodobna. Na powodzeniu szczytu szczególnie zależy -- przewodzącemu do połowy roku UE -- rządowi Niemiec, który chce w ten sposób poprawić fatalne notowania wewnątrz kraju.
Odłożone miliardy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta