Listy
Listy
"Politycy niezadowoleni z efektów lustracji"
Zarzuty formułowane przez polityków ("Rz" nr 66 z 19 marca 1999 r. ) sprowadzają się do następujących stwierdzeń:
-- w pierwszej kolejności należało zlustrować polityków (. .. );
-- osoby, których nazwiska zostały opublikowane, nie mogą się bronić, pomimo że wyciąga się wobec nich konsekwencje służbowe; w lepszej sytuacji są osoby, które nie przyznały się do współpracy, ponieważ mają prawo do obrony w postępowaniu sądowym;
-- rzecznik nie korzysta z ustawowego prawa do osobistego zapoznawania się z materiałami operacyjnymi i archiwalnymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Ochrony Państwa.
(. .. ) W rzeczywistości rzecznik rozpoczął czynności lustracyjne właśnie od posłów, senatorów, członków Rady Ministrów i innych naczelnych organów państwowych. Czynności te polegają na skonfrontowaniu treści oświadczeń z zasobami archiwalnymi MSWiA, UOP i innych resortów. Wyniki tej pracy mogą doprowadzić do wszczęcia postępowań sądowych w celu zbadania, czy oświadczenia lustracyjne były prawdziwe. (. .. )
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta