Rozliczenia majątkowe małżonków
Przed rozwodem
Rozliczenia majątkowe małżonków
ROMUALD GILEWICZ
Czy jest możliwe, aby małżonkowie przed rozwiązaniem małżeństwa mogli zadysponować poszczególnymiskładnikami majątku wspólnego? Problem ten występuje najczęściej podczas pertraktacji o całkowitym lub częściowym podziale majątku dorobkowego przed wystąpieniem do sądu o rozwód
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulują tę kwestię rygorystycznie. Art. 35 k. r. o. stanowi:
"W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku".
W swej wieloletniej praktyce sądowej oceniałem przepis ten jako nierealistyczny, a często krzywdzący małżonka słabszego. Oto najbardziej typowa sytuacja:
Mąż opuścił rodzinę i związał się z inną kobietą. Chciałby uregulować prawnie konkubinat przez zawarcie nowego związku małżeńskiego, nie może jednak uzyskać rozwodu. Zgodnie z art. 56 k. r. o. , jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta