Ebola Europy Wschodniej
MEDYCYNA
Całemu światu zagraża nowa, znaczniegroźniejsza odmianagruźlicy
Ebola Europy Wschodniej
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
W Rosji, Gruzji oraz w Azji Południowo-Wschodniej rozprzestrzeniają się oporne na leki nowe szczepy prątka gruźlicy, które mogą przedostać się do Polskii Europy Zachodniej. -- Ta wyjątkowo niebezpieczna choroba powraca, ale w jeszczegroźniejszej odmianie od tej, jaką znamy --ostrzegają lekarze z okazji przypadającego 24 marca Światowego Dnia Gruźlicy.
Na infekcję tę co roku umiera na świecie od 2 do 3 mln ludzi -- więcej niż na malarię i AIDS, mimo to nadal jest ona lekceważona, szczególnie w krajach uprzemysłowionych, bo występuje tam stosunkowo rzadko. Przykładem jest Polska, gdzie zachorowalność na gruźlicę jest o połowę mniejsza w porównaniu do Rosji i Litwy, ale dwukrotnie większa niż w Niemczech i Czechach. Dystans, jaki pod tym względem dzieli nas od Danii, Szwecji i Holandii, oceniany jest na 25 lat. Za kilka lat sytuacja epidemiologiczna może być gorsza, jeśli potwierdzą się pesymistyczne przewidywania, że świat ogarnia nowa fala gruźlicy, wywołana przez trudne do zwalczenia bakterie.
Nowe oblicze starej epidemii
-- Pocieszające jest, że po latach 1991-- 1993, gdy liczba chorych na gruźlicę wzrastała, obserwuje się w Polsce spadek zachorowań na tę chorobę -- twierdzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta