Samowola budowlana po obu stronach
Przyczyna wznowienia
Samowola budowlana po obu stronach
IZABELA LEWANDOWSKA
Stwierdzenie pod rządami starego prawa budowlanego, po wydaniu decyzji nakazującej rozbiórkę samowolnie wzniesionej części budynku z powodu niedopuszczalnego pogorszenia warunków użytkowych dla otoczenia, że również protestujący sąsiedzi dopuścili się samowoli budowlanej, jest powodem wznowienia postępowania i zmiany tej decyzji.
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 11 marca 1999 r. (sygn. III RN 127/ 98) . SN uwzględnił w nim rewizję nadzwyczajną ministra sprawiedliwości wniesioną na korzyść Marii i Grzegorza S. , współwłaścicieli budynku, którym w decyzji z 1992 r. prezydent miasta nakazał rozbiórkę nowo wybudowanych ścian i stropu oraz przywrócenie pierwotnej konstrukcji dachu. Roboty przeprowadzono bez wymaganego pozwolenia na budowę, a powodem decyzji były skargi współwłaścicieli sąsiedniego budynku.
Wcześniej, w 1991 r. , urząd miasta nakazał Marii i Grzegorzowi S. wyłączenie budynku z użytkowania i przeprowadzenie remontu, ponieważ jego stan zagrażał bezpieczeństwu życia i mienia. Współwłaściciele wyprowadzili lokatorów i po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków rozpoczęli prace. We wrześniu 1992 r. urząd miasta nakazał wstrzymanie robót. W następnym miesiącu państwo S....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta