Polska w CERN
Uczeni z Warszawy i Krakowa uczestniczą w największej inwestycji naukowej świata
Polska w CERN
KRYSTYNA FOROWICZ
z genewy
Wielki zderzacz hadronów LHC (Large Hadron Collider) w Europejskim Laboratorium Cząstek CERN w Genewie będzie budowany w tunelu podziemnym, ze względów finansowych i ekologicznych. Jego uruchomienie przewiduje się w 2006 r. Będzie on przyspieszał cząstki -- do energii 14 000 GeV, czyli 10-krotnie większej niż energia dostępna w największymistniejącym zderzaczuakceleratorze, w Tevatronie w Narodowym Laboratorium Fermiego w pobliżu Chicago.
Możliwa do osiągnięcia w LHC liczba zderzeń protonów w ciągu sekundy wynosić będzie miliard. Liczba ta jest 10 mln razy większa niż liczba przypadków, które umiemy zarejestrować (ok. 100 przypadków na sek. ). Pełny koszt realizacji obiektu wyniesie ponad 4 mld USD. Jest to największa obecnie na świecie inwestycja naukowa. Polscy fizycy (ale też polski przemysł) mają w niej swój udział.
CERN -- największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie -- położony jest na granicy francuskoszwajcarskiej na zachód od Genewy u stóp masywu Jury. Z placówki korzysta 6500 naukowców -- połowa fizyków cząstek elementarnych na świecie. Reprezentują oni 500 uczelni i ponad 80 narodowości.
Działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta