Pojedynek
Pojedynek
Rubens, "Autoportret z Izabelą Brandt", ok. 1610.
Obydwaj byli obdarzeni malarskim geniuszem. Obaj należą do najwybitniejszych twórców świata. Działali niemal w tym samym czasie, w pierwszej połowie XVII stulecia. Obaj żyli tyle samo lat - 63.
Choć ich przodkowie należeli do tego samego kulturowego kręgu i mieszkali na terenie dawnych Niderlandów, ich już dzieliła narodowa przynależność. Urodzony w rodzinie ławnika sądowego w 1577 roku Peter Paul Rubens był Flamandem, co łączyło się z katolickim wyznaniem. Młodszy o pokolenie Rembrandt Harmenszoon van Rijn, syn młynarza, przyszedł na świat w 1606 roku w holenderskim mieście Lejda, gdzie dominował kalwinizm.
W ich życiorysach są podobne doświadczenia, ale losy są krańcowo różne. Obaj mieli życie bardzo wypełnione. Rubens, wspomagany przez licznych współpracowników, zostawił ponad 2000 dzieł - obrazów, kartonów do tkanin, szkiców, rysunków. Rembrandtowi, pracującemu w samotności, przypisuje się ponad 400 obrazów, dwa razy tyle grafik, setki rysunków i szkiców. Dorobek obydwu jest porównywalny. Natomiast przesłanie i sens ich sztuki są całkowicie odmienne. Tak jak różniło się ich wychowanie, charaktery i wygląd.
Utalentowany światowiec
Przez ponad 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta