Sądy uchylają uchwały walnych zgromadzeń
ANALIZA
Prawo spółdzielcze
Sądy uchylają uchwały walnych zgromadzeń
ROMUALD GILEWICZ
Prawospółdzielcze, łącznie z bardzo zróżnicowanymi statutami, jest trudne, skomplikowane i przez to niedostępne dla przeciętnegospółdzielcy. Widać to także na salach sądowych.
Prawo spółdzielcze omawia cztery typy spółdzielni: produkcji rolnej; kółek rolniczych; pracy; mieszkaniowe.
Trzy pierwsze typy w warunkach gospodarki rynkowej prawie już nie istnieją. W pełni rozkwitu natomiast znajdują się spółdzielnie mieszkaniowe. Ich liczba znacznie wzrosła w związku z podziałem molochów. W większości podział okazał się korzystny dla nowych, mniejszych spółdzielni, które lepiej gospodarują zasobami mieszkaniowymi, prowadzą bardziej oszczędną gospodarkę, nie obciążoną balastem biurokracji. Ich kondycja finansowa jest na ogół dobra, niekiedy bardzo dobra. Większość spółdzielni, w których przeważały mieszkania lokatorskie, przekształciła się we własnościowe.
Wspólne przepisy
Większość przepisów prawa spółdzielczego (pr. sp. ) dotyczy wszystkich typów spółdzielni. Wspólne są przepisy o prawach i obowiązkach członkowskich, organizacji samorządu spółdzielczego i jego organów. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta