Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie muszą uzyskiwać poświadczenia bezpieczeństwa

24 maja 1999 | Prawo | LG

ROZWAŻANIA

Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Czy sędziowie muszą uzyskiwać poświadczenia bezpieczeństwa

Wracam raz jeszcze do problematyki ustawy o ochronie informacji niejawnych i kontrowersji związanych z zagadnieniem, czy sędziowie mają obowiązek uzyskiwać przewidziane w niej "poświadczenia bezpieczeństwa", bo sprawa wymaga bardziej usystematyzowanego przedstawienia.

Problem dostępu sędziów do informacji stanowiących tajemnicę państwową pojawił się najpierw jako bardzo pilny i aktualny w związku z lustracją.

Jak wiadomo, po pewnych wahaniach i dyskusjach nad interpretacją przepisów, w oficjalnych porozumieniach odpowiednich organów państwowych przyjęto, że sędziowie rozpatrujący sprawy lustracyjne ów dostęp mają.

Pozostał jednak problem szerszy, nie związany z lustracją i ustawą lustracyjną: czy sędziowie sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Stanu mają obowiązek poddania się, przewidzianemu w ustawie o ochronie informacji niejawnych, postępowaniu sprawdzającemu i uzyskiwania w ten sposób tzw. poświadczenia bezpieczeństwa, uprawniającego do dostępu do informacji tajnych?

Ustawa nie zobowiązuje ich do tego w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1705

Spis treści
Zamów abonament