Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kraju i na świecie

24 maja 1999 | Ekonomia | PR

W kraju i na świecie

ZA GRANICĄ

Przedstawiciele 24 krajów należących do Międzynarodowej Organizacji Energetycznej MAE zebrali się w Paryżu na uroczystości z okazji 25-lecia organizacji. Powołano ją w 1974 r. jako przeciwwagę ze strony krajów uprzemysłowionych -- importerów ropy i gazu dla rosnących wpływów arabskich eksporterów tych nośników energii i OPEC. Zachodowi chodziło ouniknięcie sytuacji, w której cały świat stałby się zakładnikiem krajów naftowych, straszących widmem braku źródeł energii i znacznym wzrostem cen. Po wojnie październikowej Yom Kippur (Izrael-Egipt) ceny ropy skoczyły z ok. 2 do 6 USD za baryłkę.

Kraje sprzeciwiające się likwidacji od 1 lipca handlu bezcłowego w obrębie UE mnożą inicjatywy i dyskusje mające doprowadzić do decyzji szczytu UE, 3-4 czerwca w Kolonii, o odroczeniu likwidacji duty free. Temat ten figuruje również w planie sesji ministrów finansów UE 25 bm. w Brukseli, jakkolwiek nie należy spodziewać się żadnej decyzji. Skutków na zatrudnienie z powodu gwałtownej likwidacji tego handlu obawiają się najbardziej zwolennicy łagodnego potraktowania problemu: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania i Grecja. Zwolennikami likwidacji handlu są głównie kraje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1705

Spis treści
Zamów abonament