Badania prenatalne pod znakiem
ZDROWIE
Mało dostępne, źle widziane
Badania prenatalne pod znakiem
Nowela kodeksu karnego i ustawy o zawodzie lekarza może doprowadzić do likwidacji badań prenatalnych -- obawiają się specjaliści. W Polsce wykonuje się około 1600 badań prenatalnych rocznie, a powinno się ich wykonywać około 40 tysięcy, ponieważ tyle kobiet z tzw. grupy ryzyka rodzi każdego roku dzieci.
Posłowie, uchwalając w miniony czwartek nowelizację ustawy Kodeks karny i ustawy o zawodzie lekarza, zdecydowali o wprowadzeniu przepisów ograniczających dostęp do badań przedurodzeniowych. Według nowych przepisów badania prenatalne nie zwiększające wyraźnie ryzyka poronienia będą dopuszczalne w trzech przypadkach -- gdy małżonkowie należą do rodziny obciążonej genetycznie, gdy istnieje podejrzenie występowania choroby genetycznej możliwej do leczenia w okresie płodowym oraz gdy istnieje podejrzenie ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia płodu.
Zmiany w kodeksie karnym stanowią, że osoba, która powoduje "uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta