Urząd koronny
TRZECIA WŁADZA
Urząd koronny
Twórcy projektu wzięli pod uwagę zadania sądownictwa w XXI wieku
JERZY ŻURALSKI
W przyszłości sędzią będzie mogła zostać osoba, która bezpośrednio przed powołaniem zajmowała stanowisko i wykonywała zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza przez sześć lat, prokuratora przez cztery lata, a także sędziego sądu wojskowego oraz profesora lub doktora habilitowanego nauk prawnych.
Sędziowie są nieliczną grupą zawodową prawników, której decyzje zapadają w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. W konsekwencji jakość i szybkość ich pracy, a także trafność orzeczeń rzutują na autorytet państwa. Nie wystarczy im jednak do tego wybitna wiedza prawnicza oraz umiejętności prowadzenia rozprawy. Trzeba mieć nadto przygotowanie praktyczne i umieć widzieć każdą sprawę oraz osobę stojącą przed sądem oczyma i oskarżyciela, i obrońcy. Tylko suma takich doświadczeń pozwoli osobie piastującej godność sędziego być najwyższym bezstronnym arbitrem.
Czy mają te umiejętności wszyscy zdający pozytywnie egzamin sędziowski lub nawet asesorzy z dwuletnim stażem orzeczniczym? Jest to wątpliwe. Także sędziowie z krajów Europy Zachodniej ze zdziwieniem przyjmują, iż absolwent uniwersyteckich studiów prawniczych po ukończeniu aplikacji sądowej trwającej dwa lata i sześć miesięcy zostaje asesorem i może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta