Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczęśliwy długi sen

01 czerwca 1999 | Kraj | Ne NK

Dziesięć lat po wyborach 4 czerwca 1989 roku

Szczęśliwy długi sen

To był przełom - zgodnie mówi większość polityków o wyborach sprzed dziesięciu lat. Różnią się w ocenie jego skutków.

- Tak, to był ważny moment - ocenia Maciej Jankowski, poseł AWS, przewodniczący NSZZ "S" Regionu Mazowsze. W wyborach 1989 roku Jankowski nie wystartował. Był wtedy członkiem Komisji Krajowej i, jak mówi dzisiaj, uważał, że najważniejszym zadaniem jest zbudowanie silnego związku. - 4 czerwca był autentycznym przełomem. Ludzie pierwszy raz po wojnie mogli wybierać - mówi. Uważa jednak, iż sukces już po roku przestał być sukcesem. Należało, jego zdaniem, szybciej doprowadzić do w pełni wolnych wyborów, a nie trwać przy umowie okrągłostołowej. - Data jest ważna, ale święta bym z niej nie robił - podsumowuje Maciej Jankowski.

Początek przejmowania władzy

Jarosław Kaczyński, dziś poseł nie zrzeszony, wówczas sekretarz KKW NSZZ "S", kandydat na senatora w Elblągu, mówił, że wybory w 1989 i następne półtora roku to był najlepszy okres w jego życiu. Początek czegoś zupełnie nowego.

- Od około 10 lat funkcjonowałem na marginesie społeczeństwa, nie pracowałem, pieniądze na życie dostawałem od związkowców,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1712

Spis treści
Zamów abonament