Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekty z góry na dół

01 czerwca 1999 | Gazeta | NH

FUNDUSZE

Kto może ubiegać się o pomoc

Projekty z góry na dół

Dotychczas największą rolę w tworzeniu większości projektów, na co wydać unijne pieniądze, odgrywała polska administracja centralna. Teraz coraz więcej do powiedzenia będą miały samorządy.

Polski rząd -- wiedząc, ile pieniędzy otrzyma z państw "15" -- opracowywał projekty, które UE zatwierdzała albo odrzucała. Pieniądze na zaakceptowane projekty przekazywano do Polski.

-- Wada takiego systemu to mniejsze rozeznanie na górze, co jest potrzebne na dole -- mówi Paweł Samecki, p. o. szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Przygotowaniem projektów zajmą się również samorządy i podmioty, które je reprezentują. Kto je przygotuje, określa ustawa kompetencyjna. Jeżeli budowa oczyszczalni ścieków leży w gestii samorządu lokalnego, to samorząd ma prawo ubiegać się o unijne wsparcie. Jeśli oczyszczalnia ma mieć znaczenie regionalne, to za przygotowanie projektu odpowiada samorząd regionalny. Ich projekty będą przyjmowały ministerstwa i urzędy centralne. Po wybraniu najbardziej zgodnych z założeniami polityki państwa prześlą je do akceptacji do Brukseli. W taki sposób ma funkcjonować program ISPA i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1712

Spis treści
Zamów abonament