Jak zreformować kopalnie
Dotychczasowe rządowe programy naprawcze górnictwa zakończyły się niepowodzeniem
Jak zreformować kopalnie
JANUSZ MAJEWSKI MAUK
MICHAŁ GÓRZYŃSKI
Urzędnicy Komisji Europejskiej oceniają, że co roku polski konsument i podatnik wydaje około 5 mld USD na pomoc dla górnictwa węgla kamiennego w postaci dotacji budżetowych, umorzeń zobowiązań z tytułu podatków, uzyskiwaniu ulg w spłacie zobowiązań, udzielania preferencyjnych kredytów spółkom węglowym itp.
Górnictwo węgla kamiennego subsydiowane jest też przez inne sektory gospodarki, przede wszystkim przez sektor elektroenergetyczny, a także podmioty gospodarcze operujące w najbliższym otoczeniu rynkowym sektora (firmy z regionu Górnego Śląska).
Obecna kondycja ekonomiczno-finansowa sektora świadczy o tym, że wszystkie dotychczasowe rządowe programy naprawcze górnictwa zakończyły się niepowodzeniem. Pomimo upływu 10 lat od rozpoczęcia transformacji gospodarczej sektor w dalszym ciągu generuje straty finansowe, co wpływa negatywnie na konkurencyjność naszej gospodarki, a w rezultacie na jej tempo wzrostu. Automatycznie nasuwa się pytanie, jak długo jeszcze sektor będzie funkcjonował naszym (podatników) kosztem? Perspektywy restrukturyzacji sektora węgla kamiennego w Polsce należy rozpatrywać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta