Poszerzanie Europy
ROZMOWA
Jerzy Kłoczowski, historyk kultury: Jesteśmy częścią Starego Kontynentu, Europa, nie kończy się na Łabie
Poszerzanie Europy
AGATA
KOSS
:Zgaduję, że pańskie kontakty z kulturą francuską zaczęły się od znajomości języka francuskiego.
JERZY
Kł
OCZOWSKI
: Tak, ale to są bardzo dawne dzieje i dawne tradycje rodzinne. Jak wiadomo, w Polsce w wieku XIX francuski odgrywał szczególną rolę. Moi rodzice, którzy urodzili się w ubiegłym stuleciu, opowiadali o zwyczajach babki. Ta nobliwa dama, przyjmując w domu Rosjanina, co zdarzało się wyjątkowo rzadko, rozmawiała z nim tylko po francusku. Znajomość języka francuskiego w naszej części Europy była symbolem niezależności. To wielka tradycja polskiej, dziewiętnastowiecznej inteligencji.
A jaki był kolejny etap wtajemniczenia?
Moim nauczycielem był profesor Tymieniecki, jeden z mistrzów polskiej historiografii. To, co reprezentował profesor, było bardzo bliskie francuskiej szkole historycznej, która okazała się najciekawszą propozycją w drugiej połowie XX wieku. Wielkim patronem tej szkoły był zamordowany przez Niemców w roku 1944 Marc Bloch. Pamiętam do dziś swoje pierwsze lektury książek Blocha: "Społeczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta